Перший масовий комп'ютер

12 Серпня 2021 р. 362

Перший масовий комп'ютер

«Перший масовий комп'ютер»: 40 років IBM PC
12 серпня 1981 був представлений IBM PC, що став одним з найбільш значущих комп'ютерів в історії
Спробуйте уявити сучасне життя без комп'ютера - у вас не вийде: робота, дозвілля, спілкування - зараз все зав'язано на гаджетах, і початок цьому поклав герой сьогоднішнього матеріалу, IBM 5150, більше відомий як IBM PC. На честь його дня народження згадуємо, яким же був комп'ютер, з якого почалася ціла епоха.
IBM 5150 насправді не був найпершим комп'ютером для індивідуального використання: йому передували продукти компаній Apple, Altair і ряд інших виробників. Більш того, модель 5150 навіть в рамках компанії IBM не була першою спробою створити подібний пристрій.
Так, в 1975 році був представлений IBM 5100 Portable Computer - як можна здогадатися, IBM 5150 став продовженням цієї лінійки. Однак його попередника можна в повній мірі назвати персональним комп'ютером.
IBM 5100 важив значно менше великих комп'ютерів (близько 25 кг) та навіть був переносним (тільки для того, щоб носити його з собою, потрібно було докупити спеціальний кейс), проте на відміну від справжніх мікрокомп'ютерів його процесор не уявляв собою один мікрочіп - він був «розмазаний» по всій материнській платі.
Крім того «портативний комп'ютер» все ще був занадто дорогим для звичайних користувачів, різні його варіації коштували від 10 до 20 тисяч доларів. Більш того, він і не позиціонувався як персональний комп'ютер в класичному розумінні: офіційно цю модель представили як серйозну обчислювальну техніку для інженерів, що працюють «в полі», а не як засіб для роботи в офісі, для освіти і розваг.
Згодом у IBM 5100 з'явиться два молодших брата - моделі 5110 і 5120, а в липні 1981 буде представлений Datamaster - вже повноцінний персональний комп'ютер-моноблок з мікропроцесором і класичною клавіатурою IBM, який так і не стане популярним через швидкої появи IBM PC.
Так, IBM PC ні першопрохідцем на ринку персональних комп'ютерів, але епоха їх поширення відраховується саме від цієї моделі. Що ж в ній було такого, чого не було у попередників з IBM і конкурентів від Apple і Altair?
Все просто: у IBM було дуже мало часу на створення 5150-ої моделі. Роботу над нею група з 12 співробітників під керівництвом Дона Естріджа початку в липні 1980 року, тобто один з найбільш значущих комп'ютерів в історії був розроблений за все за рік.
Щоб прискорити роботу, IBM вирішила використовувати вже наявні в наявність комплектуючі замість розробки нових, а також активно користувалася напрацюваннями сторонніх фірм. Так, в якості процесора був обраний 16-бітний Intel 8088 однойменної компанії, а операційну систему для PC надала молода Micro-Soft (так, та сама, тільки з роками з назви зник дефіс).
Цікаво, що на момент укладання угоди з IBM у компанії Білла Гейтса ще навіть не було відповідної операційної системи, тому Micro-Soft викупила ліцензію на систему 86-DOS, яка, в свою чергу, була клоном іншої системи - CP / M. Саме так з'явилася легендарна MS-DOS.
Отже, IBM активно користувалася послугами сторонніх розробників, але що по-справжньому несподівано для такого гіганта - вона відмовилася від своєї жорсткої політики в сфері інтелектуальної власності. Мало того, що вже відома нам Micro-Soft зберегла права на свою операційну систему і могла поширювати її іншим компаніям, від ліцензування комплектуючих IBM також відмовилася і використовувала відкриту архітектуру (схеми 5150 можна було купити всього за 49 доларів!). Говорячи простою мовою, компанія фактично сама відкрила дорогу нескінченного числа клонів IBM PC.
Спочатку ліцензія у IBM була тільки на BIOS - базову систему введення-виведення, і бажаючі створити «копію» PC повинні були її купувати. Але незабаром і в цій сфері з'явилися сумісні розробки сторонніх компаній.
Так що «спасибі» за широке поширення IBM PC варто сказати саме його клонам - «IBM PC сумісним» комп'ютерів. Згодом з цього терміна зникла назва корпорації, потім - слово «сумісний», і залишилося тільки абревіатура PC - «персональний комп'ютер».
Коштував, до речі, оригінальний IBM 5150 від 1565 до 3005 доларів.
На відміну від своїх попередників IBM 5100 і Datamaster, 5150-я модель візуально вже більше нагадує звичний нам персональний комп'ютер: у неї був і окремий системний блок з дисководами, і монітор з кольоровим екраном, і клавіатура.
Але, незважаючи на умовне схожість, IBM PC за характеристиками був очевидно далекий від своїх нащадків.
Як ми вже згадували, цей комп'ютер був оснащений процесором Intel 8088, що працює на частоті 4,77 мегагерца. Він мав обсяг оперативної пам'яті в 16 або 64 кілобайт в залежності від версії, в той час як у сучасних ПК цей показник досягає декількох гігабайт, що в сотні тисяч разів більше.
Крім того, у першого масового персонального комп'ютера зовсім не було жорсткого диска: зараз це здасться дикістю, але замість нього в 5150-ї моделі бЧи 5-дюймові floppy-дисководи для роботи з дискетами. Опціонально можна було встановити в IBM PC жорсткий диск на 10 мегабайт - теж смішна цифра на тлі сучасних «терабайтніков», - але для цього потрібно було міняти і блок живлення на більш потужний.
Проте такі показники не повинні викликати сміх у прискіпливого жителя XXI століття: для свого часу IBM PC був більш ніж гідною моделлю, а більшість персональних комп'ютерів, що використовуються нами зараз, навіть зі своїми захмарними показниками залишаються «IBM PC сумісними».
Аристарх Конюхов

Коментарі

Шкільні новини
Новий випуск газети
29 Березня 2023 р. 34